اگر از تنگی کانال نخاعی گردن و کمر رنج می برید ، می دانید که چگونه این درد می تواند هر روز زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت ناتوان کننده است که باعث می شود درد طاقت فرسایی از کمر به پایین پاها کشیده شود. در حالت ایستاده به جای نشستن درد بیشتری ایجاد می کند. و این درد گاهی آنقدر شدید است که زندگی روزمره شما را غیرممکن می کند. بهترین دوره درمانی که می توانید پیدا کنید، یک طرح جامع است که بتوانید از طریق آن دردتان را مدیریت کنید به طوری که هم علائم حاد درد و هم علت اصلی درد را از بین ببرید. حتی زمانی که شما و پزشک تان درصدد از بین بردن درد هستید انجام تمرینات کششی برای برطرف سازی تنگی ستون فقرات می تواند برای شما کمک کننده باشد . ما بر روی فعالیتهای پرتاثیر برای کاهش درد حاصل از تنگی کانال نخاعی گردن و کمر و موارد مربوط به آن تمرکز می کنیم.

فهرست مطالب

نحوه شروع تمرینات برای تنگی کانال نخاعی

مهم است توجه داشته باشید که این تمرینات مرتبط با تنگی ستون فقرات فقط باید پس از مشورت کامل با پزشک انجام شود. ورزش نامناسب می تواند باعث درد بیشتر شود و ممکن است وضعیت را بدتر کند.فعالیتهایی که نیاز به ایستادن طولانیمدت دارند نیز میتوانند باعث درد بیشتر شوند.

انجام این تمرینات مرتبط با تنگی کانال نخاعی گردن و کمر به منظور افزایش تدریجی و ملایم قدرت و تقویت انعطاف پذیری است. تلاش برای به دست آوردن توان بدنی در حالی که استخوان ها به عصب فشار می آورند ممکن است تقریبا غیرممکن باشد. بهترین تمرینات جهت از بین بردن تنگی کانال نخاعی گردن و کمر آنهایی هستن دکه ما را از شر درد خلاص کنند.

تمرینات مربوطه چه تمریناتی می باشند

1- شنا کردن

2- یوگا

3- تای چی

4- پیاده روی های کوتاه و مکرر، زیرا پیاده روی طولانی می تواند درد را تشدید کند

5- قایقرانی

6- دوچرخه سواري

به یاد داشته باشید که صحبت با پزشک اولین قدم برای تصمیم گیری در مورد ورزش های است که شما می توانید برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن و کمر آنها را انجام دهید. اگر درد داشته باشید ممکن است انجام برخی فعالیت ها درد شما را بیشتر کند. پس باید مراقب باشید که چه ورزش هایی را انجام می دهید.

 

ورزش تنگی کانال 2

15 ورزش برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن و کمر

1. خم شدن پشت

کشش کمر می تواند به ایجاد فاصله بین مهره ها برای تسکین درد کمک کند. به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید و پاها را روی زمین بگذارید. نفس عمیق بکشید، سپس با بازدم، زانوهای خود را روی سینه خود بیاورید و دستان خود را دور زانوها بپیچید. عمیق نفس بکشید و در این وضعیت به مدت 30 ثانیه بمانید . این کار را هر 4 الی شش بار انجام دهید

2. حرکت بچه با دراز کردن دست ها

در حالی که انگشتان پا باز نشده، دستها را مستقیما زیر شانهها و زانوها را زیر باسن خود قرار دهید. دنبالچه خود را به سمت دیوار پشت سر خود و تاج سر خود را به دیوار روبروی خود نشانه بگیرید. وقتی این دو عمل را انجام دادید، باید احساس کنید که عضلات شکمی شما درگیر می شوند. نفس عمیق بکشید و با بازدم طولانی و آهسته، باسن خود را به سمت پاشنه های خود فرو ببرید و بازوهای خود را دراز جلوی خود نگه دارید. میتوانید زانوهایتان را کاملا باز کنید و اگر راحت هستید انگشتان پا را لمس کنید، یا میتوانید می توانید عضلات ران را در کنار هم قرار دهید.

کنید، یک پتو یا بالش تا شده را پشت زانوهای خود قرار دهید. همچنین می توانید یک وسیله نرم بین قوزک های خود قرار دهید تا باسن خود را بالا بیاورید این امر باعث میشود تا هر موقعی که بخواهید استراحت کنید. با هر بازدم، اجازه دهید قفسه سینه به سمت زمین برخورد کند. همچنین می توانید روی رانها یا اگر زانوهایتان از هم فاصله دارند، بین رانهای خودتان قرار بگیرید

این حرکت کششی را به مدت چند بار انجام دهید، سپس به آرامی بلند شوید. برای تسکین درد در صورت نیاز، چهار تا شش بار در روز تکرار کنید.

ورزش تنگی گانال 3

3. حرکت گربه گاو

این تمرین برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن و کمر مناسب است به طوری که می توانید در حالت ایستاده در حالت ایستاده، نشسته یا چهار دست و پا این کار را انجام دهید در هر حرکتی که انجام می دهید باید نفس عیف بکشید.

انجام حرکت به صورت ایستاده: بایستید با پاها کمی بازتر از فاصله باسن قرار بگیرید. زانوهای خود را کمی خم کنید و دستان خود را درست بالای زانو قرار دهید. هنگام دم، استخوانهایی که روی آنها می نشینید را به بیرون فشار دهید. در حالی که سینهتان بین بازوهایتان قرار میگیرد و صورتتان را به سمت آسمان بالا بیاورید. نفس خود را بیرون دهید و دنبالچه خود را پایین بیاورید، همانطور که از دستان خود را بیرون می آورید مانند یک گربه کمر خود را قوس دهید

انجام حرکت به حالت نشسته: به راحتی روی صندلی بنشینید و پاهایتان صاف روی زمین باشد، استخوان دنبالچه تا بخش زیر زمین و تاج سر به سمت آسمان باشد. دستان خود را روی زانوهای خود قرار دهید و در یک

دم، استخوان هایی که روی آن ها می نشینید را به سمت بالا و پشت ببرید، همانطور که قفسه سینه از میان بازوهای شما بیرون می آید و بخش کمر ستون فقرات را کمی خم کنید. در حالی که استخوان دنبالچه خود را به زیر می کشید و قسمت بالایی پشت خود را قوس میدهید، نفس خود را بیرون دهید تا فشار روی زانوها کمتر شود

حرکت چهار دست و پا: با استفاده از از دست ها و زانوها می توانید این کار را انجام دهید. نفس بکشید و اجازه دهید شکمتان به سمت زمین باشد و قفسه سینه خود را به سمت جلو باز کنید و صورت خود را به سمت آسمان بکشید. نفس خود را بیرون دهید، استخوان دنبالچه خود را به سمت پایین و جلو خم کنید سپس یک قوس در پشت خودتان ایجاد کنید تا حرکت به طور کامل انجام شود.

هر موقعیتی را که انتخاب می کنید، حرکت را تا جایی که می توانید روان و آهسته انجام دهید و در هر حرکت نفس بکشید. پنج دور کامل گربه- گاو را انجام دهید و این امر می تواند درد کمر و گردن را کمتر کند

4. انجام حرکات شکمی

به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید و پاها را صاف روی زمین بگذارید. نفس بازدم را به طور عمیق انجام دهید، ناف خود را در جهت زمین ببرید و ماهیچه های شکم خود را منقبض کنید. نفس خودرا به مدت ده ثانیه نگه دارید، سپس رها کنید. این تمرین را پنج تا ده بار انجام دهید.

5. انجام حرکت کورل آپ

کرل آپ عضلات پایین شکم را بدون اعمال فشار اضافی بر روی کمر تقویت می کند و درد کمر را کاهش می دهد به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید و پاها را روی زمین بگذارید. دستان خود را روی سینه خود به حالت ضربدری قرار دهید . هنگام بازدم و با پشت صاف، فقط سر و شانه های خود را از زمین بلند کنید و برای سه ثانیه نگه دارید. در هنگام دم پایین بیاورید. مهم است که در این تمرین مورد نظر عضلات پشت تان را تقویت کنید، بنابراین به جای فشار دادن به قسمت پایین کمر، باید به قلب خود اجازه دهید تا ادامه حرکت را هدایت کند . همانطور که قدرت شما در طول تمرین افزایش می یابد باید بتوانید این کار را در چند ست انجام دهید

ورزش تنگی کانال 4

6. ژست ببر

هنگام انجام حرکات توانبخشی آسیب، هم کشش و هم تقویت عضلات مهم است. در حالی که ضعف عضلانی ممکن است در ترومای اصلی بدن نقش داشته باشد، بدون شک ضعف در زمانی که بدن هنگام بهبودی استراحت می کند، ایجاد می شود. یوگا به ویژه برای ایجاد این تعادل قدرت و انعطاف پذیری خوب است. این حالت به آرامی پشت را کشیده و تقویت می کند و بخش مرکزی را هدف قرار میدهد. این یک وضعیت اساسی در یوگا است که در بسیاری از کلاس های مبتدی استفاده می شود و یک راه عالی برای گرم کردن بدن برای وضعیت های سخت تر در هر سطحی می باشد.

در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید، زانوها را زیر باسن و مچ ها را زیر شانه ها قرار دهید. مچ ها را تا لبه جلویی تشکی که جلوی آن قرار گرفته اید ببرید، انگشتانتان را بیشتر باز کنید و محکم به پایین انگشت اشاره خود فشار دهید.

نفس بکشید و پای راست را مستقیما پشت سر خود بگیرید اگر احساس خوبی دارید، بازوی چپ را نیز دراز کنید.

بازدم را انجام دهید ، پشت را به حالت گرد در آورید و زانو را به سمت پیشانی بیاورید. در صورت استفاده از بازوها، آرنج را به زانو وصل کنید. نفس بکشید و به موقعیت شروع دوباره بازگردید.

این تمرین را پنج تا هفت بار تکرار کنید قبل از اینکه به سمت دیگر بروید.

به خاطر داشته باشید که برخی از حرکات یوگا ممکن است به کمر یا سایر نواحی درد در بدن شما فشار وارد کند. با احتیاط تمرین کنید و فقط تمریناتی را انجام دهید که حس خوبی دارند.

7-10. تمرینات تنگی کانال نخاعی گردن و کمر

سه تمرین دیگر به حوزه فیزیوتراپی برمیگردد که از طریق فیزیوتراپی انجام می شود که بیشتر عضلات گردن و کمر را درگیر می کند.

11. حالت مثلثی

این حالت ایستاده، عضلات همسترینگ را کشیده و تقویت میکند و در عین حال استحکام بخش کمر را افزایش میدهد. دراین جا وزن بدن بین حالت های مختلف تقسیم می شود.

در جلوی تشک به حالت ایستاده قرار بگیرید، پاها را محکم به زمین فشار دهید. با پای راست چند فوت به عقب برگردید و لبه پشتی پا را تا لبه پشتی تشک بپوشانید. پاشنه جلویی را با قوس پای پشتی خط بکشید.

نفس بکشید، دست ها را به موازات زمین بالا بیاورید و پاها را صاف نگه دارید. قبل از اینکه بازوی چپ را به سمت زمین پایین بیاورید، بازدم کنید و به جلو دراز کنید. اگر نسبت به کف زمین در حالت دور تری قرار دارید ،

به راحتی انگشتان خود را روی یک بلوک یا ساق پا قرار دهید. برای تقویت اثرات ممکن، انگشتان را روی چیزی قرار ندهید، در عوض بخش اصلی کمر و گردن را به طور کامل درگیر کنید تا موقعیت بدن را حفظ کنید.

حال در حالت خودتان بمانید و نفس عمیقی بکشید. در چند ست این کار را انجام دهید

ورزش تنگی کانال 5

12. استفاده از برخی حرکات یوگا

این مورد بسیار برای افرادی که از کمردرد رنج می برند اهمیت دارد با استفاده از این حرکت ها می توانید عضلات کمر را تقویت کنید و بر تنگی کانال نخاعی گردن و کمر غلبه کنید. در این مورد می توانید حالت پلانک را نیز به کمک تخته های انجام دهید تا عضلات مربوطه تقویت شوند. در چند ست می توانید این کار را انجام دهید

13-15. تمرینات فیزیوتراپی برای از بین بردن کانال نخاعی گردن و کمر

اگر از تنگی کانال نخاعی گردن و کمر رنح می برید باید به شما بگوییم که می توانید به فیزیوتراپ بنابر تشخیص پزشک مراجعه کنید. این امر می توانید باعث شود تا شما برد ردهای حاصل از تنگی کانال نخاعی گردن و کمر فائق آیید

کلام آخر

در این مقاله ما 15 ورزش در خصوص درمان تنگی کانال نخاعی گردن و کمر را بررسی کردیم و جزییاتشان را نیز مورد بررسی قرار دادیم.

مهمترین مورد در خصوص آنها این است که باید دقیقا آنها را انجام دهیم تا بر درد و تنگی کانال نخاعی گردن و کمر غلبه نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ میتوانید آن را به اشتراک بگذارید